Skip to content
Wszystko o klimatyzacji
  • Wszystko o klimatyzacji

Jak zmienić prędkość wentylatora?

10 lipca, 2020 admin
Serwis i naprawa klimatyzacji
Brak komentarzy

Silniki dmuchaw o różnych prędkościach są standardem w prawie wszystkich nowoczesnych centralach wentylacyjnych HVAC. Zmiana prędkości centrali wentylacyjnej na wolniejsze może zmniejszyć ilość alergenów i zmienić poziom wilgotności w domu, co może być korzystne zimą, gdy wykorzystywane jest ciepło. Przełączanie prędkości powietrza można łatwo wykonać za pomocą kilku prostych narzędzi.

Odłącz zasilanie

Zlokalizuj skrzynkę rozłączającą centrali wentylacyjnej i odłącz zasilanie. Podążanie za przewodami z centrali wentylacyjnej, aż dotrą do metalowej lub plastikowej skrzynki umieszczonej w pobliżu urządzenia. Gdy skrzynka zostanie zlokalizowana, otwórz ją i przestaw przełącznik do pozycji „WYŁ.”. Aby zachować szczególną ostrożność, szynę zbiorczą można również usunąć. Więcej się dowiecie na stronie klimatyzacja ursynów.

Zlokalizuj silnik dmuchawy i okablowanie

Za pomocą klucza nasadowego odkręć pokrywę centrali wentylacyjnej. Klucze nasadowe 1/4 cala i 5/16 cala to dwa najpopularniejsze rozmiary nakrętek mocujących osłony. Zdejmij pokrywę z centrali wentylacyjnej. Zlokalizuj silnik wentylatora i sprawdź przewody, które z niego wychodzą. Na obudowie dmuchawy centrali wentylacyjnej będą dwa przewody prowadzące do kondensatora. Reszta przewodów doprowadzi do skrzynki elektrycznej. Z drugiej strony jeden przewód zostanie podłączony do listwy zaciskowej oznaczonej jako „Neutral” lub „Line 2”, a przewód prowadzący do przekaźnika wentylatora będzie sterował prędkością wentylatora.

Zidentyfikuj przewody prędkości

Pozostałe druty, zwykle zakryte nakrętkami, to druty speed. Znajdź przywieszkę identyfikacyjną silnika wentylatora, która będzie znajdować się gdzieś na wentylatorze lub bloku silnika. Etykieta identyfikuje każdy z przewodów prędkości na podstawie koloru ich izolacji. Ponieważ każdy producent stosuje własny system kodowania kolorami, konieczne jest prawidłowe sprawdzenie każdego przewodu, oferta jest na strponie klimatyzacja bemowo. Dzięki tym informacjom można zidentyfikować aktualną prędkość wentylatora. Podręcznik można znaleźć w Internecie, jeśli nie masz już instrukcji obsługi HVAC.

Zmień aktywny przewód prędkości

Znajdź zacisk elektryczny przekaźnika wentylatora i wyjmij z niego przewód aktualnej prędkości wentylatora (zwykle „wysoki”). Odetnij złącze przewodu za pomocą przecinaków do drutu. Zabezpiecz stary drut speeda, przekręcając nakrętkę drutu na końcu. Znajdź przewód dla nowego ustawienia prędkości („średni” lub „niski”), zdejmij nakrętkę przewodu z jego końca i użyj szczypiec do ściągania izolacji, aby zdjąć 1/2 cala izolacji z końca przewodu. Wsuń przewód prędkości do okrągłego końca złącza. Za pomocą szczypiec ściśnij odizolowaną część przewodu prędkości do złącza zaciskowego przewodu. Przymocować prostokątną końcówkę złącza elektrycznego do przekaźnika wentylatora na zacisku elektrycznym.

Przetestuj system HVAC

Zamknij pokrywę centrali wentylacyjnej i zabezpiecz ją wykręconymi śrubami. Włącz zasilanie i przetestuj wentylator centrali wentylacyjnej. Powinieneś być w stanie usłyszeć różnicę w porównaniu z poprzednią prędkością. Pod koniec sezonu możesz zmienić prędkość z powrotem na wysoką w miesiącach letnich.

Przełączniki prędkości powietrza stały się standardem w nowoczesnych systemach HVAC. Wynika to w dużej mierze z faktu, że możliwość przełączania prędkości wentylatora w centrali wentylacyjnej pozwala na wyższy współczynnik sezonowej efektywności energetycznej (SEER), oszczędzając właścicielom domów pieniądze na kosztach energii elektrycznej.

  • Najnowsze wpisy

    • Dlaczego moja klimatyzacja pracuje nieprzerwanie
    • 8 bezpłatnych sposobów na poprawę wydajności klimatyzacji
    • Co należy zrobić przed włączeniem klimatyzatora?
    • Kiedy kupić klimatyzację?
    • Ile kosztuje założenie klimatyzacji
  • Kategorie

    • Klimatyzacja
    • Montaż klimatyzacji
    • Serwis i naprawa klimatyzacji
  • Archiwa

    • Lipiec 2020
  • Blog o klimatyzacji
  • Klimatyzacja do biura Duer Warszawa

    klimatyzacja do biura Duer Warszawa
  • Theme by Zidithemes